Relacja z warsztatów ornitologicznych

« Aktualności 935 20 listopada 2013

W dniu 16 października 2013 roku odbyła się wycieczka do Folusza. Obawialiśmy się zimnego dnia, a tu spotkała nas miła niespodzianka, było ciepło i bezwietrznie. Jak tylko przybyliśmy na miejsce wyruszyliśmy na szlak Diabli Kamień-Wodospad. Po drodze Pan Sławek opowiadał nam o przyrodzie Beskidu Niskiego. Spotkaliśmy kowaliki, sikory: bogatkę, modraszkę, ubogą i sosnówkę. Słyszeliśmy dzięcioła dużego i czarnego; dowiedzieliśmy się także, co to jest „czarcia miotła” i „młaka”. Przy Diablim Kamieniu Pan Sławek opowiedział nam legendę, skąd ten wielki kamień się tu wziął i – dlaczego ma taką nazwę. Dzień był lekko zamglony, dzięki temu las miał niesamowity tajemniczy klimat. Bukowina tatrzańska jest szaro-srebrna, więc idealnie komponowała się z lekką mgiełką. Czasami aż przechodziły ciarki. Wodospad był, a jakże! Trochę deszczu ostatnio popadało, więc i wodospad ożył. Wszystko dookoła pachniało jesienią i aż nie chciało się opuszczać lasu. Gdy wróciliśmy do Parku, czekało już na nas rozpalone ognisko, pieczona kiełbaska i pieczone ziemniaki. Gdy napełniliśmy brzuchy, byliśmy już  gotowi na dawkę wiedzy, którą przygotował dla nas Pan Sławek. Warsztaty które zostały przeprowadzone w Parku Rozrywki i Edukacji Ekologicznej w Foluszu dotyczyły ochrony ptaków w powiecie jasielskim, dokarmiania ptaków oraz życia sów. Warsztaty były jednym z elementów projektu „Ptak mój przyjaciel” współfinansowanego przez Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jaśle, który miały na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży świat ptaków. Niestety czas biegnie nieubłaganie i trzeba było wracać do domu. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.