Dialog na FORUM

« Aktualności 722 22 czerwca 2016

W poniedziałek 20 czerwca grupa młodzieży gimnazjalnej - wolontariuszy działających przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle zaprezentowała się przed swoimi rówieśnikami na scenie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Aktorzy pod kierunkiem opiekuna - pani dyr. Grażyny Leńczuk sami stworzyli scenariusz odzwierciedlający trudności, z którymi borykają się ich rówieśnicy: tematem wiodącym był  problem obecności papierosów w szkole, jednak stał się on tłem do dyskusji nad brakiem asertywności, potrzebą przyjaźni, trudnymi relacjami między  młodzieżą a  rodzicami.

W przygotowaniu przedsięwzięcia udział wzięli: aktorzy - Wiktoria Gomuła, Patrycja Kolbusz, Zuzanna Majka, Paulina Szczyrba, Aleksandra Źrebiec, Dominik Orzech oraz stażystki MDK: Karolina Pierzchała i Kamila Pikusa. Spektakl przybrał niecodzienną formę TEATRU FORUM, w którym widzowie stają się jednocześnie aktorami, mając możliwość zmiany zachowania dowolnego z bohaterów poprzez zajęcie jego miejsca w konkretnej scenie. Taki kształt wydarzenia pozwala na podejmowanie nieograniczonych prób rozwiązywania sytuacji problemowych, dobrze znanych z życia codziennego oraz sprawdzanie konsekwencji różnych wariantów wydarzeń. Nad przebiegiem całości czuwa joker, który również w dowolnym momencie może przerwać akcję, bądź wprowadzić dodatkowych aktorów. Wykorzystywana jest także technika „gorącego krzesła”,  pozwalająca na dogłębne poznanie problemu, jego przyczyn i tła. Choć zaaranżowana na scenie sytuacja nie należała do najprostszych, wspólnymi siłami widzów i aktorów udało się zakończyć ją happy endem. Pozostaje tylko wszystkim uczestnikom wydarzenia życzyć samych udanych wyborów poza sceną i bogatych w jak najwspanialsze doświadczenia wakacji.